For Babies
Dopřejte dětem sport PDF Tisk Email
Úterý, 27 Leden 2009 21:58

Sportovní koníčky jsou poměrně drahé a tak se řada rodičů spokojí jen s tím, že si jejich ratolest prostě kope do mičudy jen za barákem. Ale co když později začne za domem kouřit a přemíru energie si bude vybíjet šikanováním slabších? Zabraňte tomu včas a veďte děti ke sportu, vyplatí se to.

V poslední době se stále častěji z médií dozvídáme o agresivních dětech, které nejen že šikanují slabší, ale ještě se u toho natáčí a záznamy si pak mezi sebou posílají. Tyto děti většinou vědí, že kromě snížené známky z chování jim většinou nic nehrozí. Přitom není výjimkou, že agresoři jsou čím dál tím mladší a první známky nevhodného chování se můžou u dětí vyskytovat už ve školce!

V první řadě je potřeba dítě vychovávat už od prvních známek agrese a později jeho agresivní energii přeměnit na pozitivnější sportovní. Často to vídám na pískovišti nebo v mateřských centrech. Cizí dítě přiběhne, odstrčí jiné hrající si dítě a sebere mu hračku. Zatímco maminka „okradeného“ dítěte okamžitě běží svou ratolest uklidnit, maminka agresora si dál nerušeně povídá s jinými maminkami a je ráda, že se její dítě alespoň nějak zabavilo. A tady bohužel všechno začíná. Dítě si zvykne, že je tento způsob získávání věcí vlastně v pořádku a pokud není později usměrňováno, stává se z něj výrostek, který se potuluje po sídlištích a ve největší zábavou pro něj je bití dětí.

Agresivní ale může být i „cepované“ a dobře vychovávané dítě. Agrese je totiž vrozená a jako všechny vrozené vlastnosti, je někdy mírnější a někdy dost výrazná. Děti jsou navíc ovlivňovány i krvavými filmy a PC hrami. Pokud je dítěti dovolíte, dívejte se a hrajte s nimi. Potom si s nimi povídejte a vysvětlete jim, že ve skutečnosti mrtvý člověk opravdu po restartu nevstane. Co je opravdu důležité, je pohyb. Už u batolat je vidět, že opravdu nechtějí sedět celý den u televize, ale chtějí se hýbat a objevovat. Pokud jim to z vlastní pohodlnosti neumožníte, dítě si samozřejmě časem zvykne, ale nedostatkem pohybu se v něm nahromadí energie, kterou čas od času vypustí třeba agresivním výbuchem.

Ukázat dětem správný směr můžete už od batolecího věku. Můžete třeba chodit do bazénu nebo se jen vyběhat ven. Vhodná doba pro pravidelný sport je pak zhruba od 4 let, kdy většina sportovních klubů nabírá nováčky. Některá města pořádají například o prázdninách několikadenní programy, kde si dítě vyzkouší všechny možné sporty a podle toho se pak děti nejlépe rozhodnou, co je bude bavit. Některé děti baví každý rok něco jiného, nedělejte z toho žádnou vědu, ale vysvětlete mu, že ve sportu bude dobrý jedině pravidelným několikaletým tréninkem. Pomoci může i dobrý vzor, třeba táta fotbalista nebo strejda plavec.

Pokud nemáte ve vašem městě sportovní programy, zjistěte si, jaké máte u vás možnosti například ve sportovních halách, domech dětí a mládeže, v městských lázních atd. Většinou lze domluvit jedna zkušební hodina na které zjistíte, jaký sport dítě baví. Hodně napoví už jeho povaha. Je vaše dítě spíše uzavřené? Potom zvolte individuální sport, třeba atletiku nebo plavání. Společenské dítě bude milovat míčové hry nebo třeba hokej. Dítě, které miluje zvířata, přihlaste do jezdeckého klubu a pokud se rádo vlní do rytmu rádia, najděte si taneční kroužek. Zkrátka pro každé dítě se najde vhodný sport. Dítě kromě skvělé kondice a kvalitního ventilování agrese, získá také nové kamarády a bude oblíbenější ve škole. Podle posledních průzkumů jsou totiž sportovní děti ve třídách nejoblíbenější.

Aktualizováno Neděle, 01 Únor 2009 19:47