For Babies
Co vyřídit po porodu PDF Tisk Email
Úterý, 27 Leden 2009 21:53

Péče o miminko a spousta papírování. První týdny po porodu nebudete vědět, kde vám hlava stojí, ale papírování si můžete ulehčit alespoň tím, že si většinu formulářů vyzvednete ještě před porodem a část vyplníte předem. Na některé úřady pak stačí poslat jen partnera s občankami a nemusíte se vůbec zatěžovat nepříjemnými úřednicemi.

 

Už před porodem nastupujete na mateřskou dovolenou. Její začátek vám stanoví gynekolog a nastupujete na ni 6 až 8 týdnů před termínem porodu. Výše mateřského příspěvku se počítá z vaší průměrné mzdy za uplynulý rok. Pokud ovšem nedosahuje výše rodičovského příspěvku, můžete si na kontaktním místě státní sociální podpory úřadu práce, požádat o dorovnání. Mateřská trvá 28 týdnů, čekáte-li dvojčata, tak se prodlužuje na 37 týdnů.

Při nástupu k porodu odevzdáte zamýšlená jména pro dítě a pokud nejste svoji, tak i příjmení (formulář si musíte předem vyžádat na matrice). Porodnice pak matriku informuje o narození vašeho potomka a zhruba do týdne už by měl být připraven rodný list. Informaci o narození dostane také pojišťovna a dostanete dočasný doklad pro případ nutného lékařského ošetření.

Jakmile budete mít rodný list, můžete požádat o porodné. To letos zůstává stejné jako loni, tedy 13000 korun. Formulář si můžete vyzvednout už dříve a pak už jen vyplníte údaje o dítěti a společně s rodným listem a oběma občanskými průkazy předáte úřednici. Porodné by vám mělo dorazit do měsíce.

Zapsání dítěte do občanského průkazu není nutné, ale značně vám ulehčí život. Pokud totiž přijde zásilka na vaše dítě nebo mu třeba budete chtít uzavřít pojistku, všude požadují rodný list nebo alespoň dítě zapsané v občance. Změna údaje stojí 50 korun a k tomu si ještě připravte fotografii. Tu samou částku zaplatíte i za zapsání dítěte do pasu. Pas vám ovšem nebudou měnit celý, ale jen na jednu stránku vlepí potřebné údaje.

Po porodu musíte také nahlásit datum narození zaměstnavateli, případně odnést Oznámení o narození dítěte přímo na příslušný sociální odbor.

Už před porodem byste měla mít vyjednaného pediatra, ke kterému bude vaše dítě chodit. Po porodu se vás na něj budou ptát a lékaři oznámí, že se dítě narodilo. Vy mu hned po návratu z porodnice mu zavolejte a domluvte se, kdy vás může navštívit zdravotní sestra. Většinou přijde kolem desátého dne od porodu, podívá se, jak vám jde péče, zeptá se na kojení a případně vám pomůže třeba s nalezením správné uklidňovací polohy vašeho miminka. Miminko zkontroluje a pokud máte nějaké potíže, domluví si s vámi termín, kdy dorazíte k lékaři.

Po skončení mateřské dovolené přecházíte na rodičovskou dovolenou. Ta má nyní tři fáze, z čehož nejoblíbenější je klasické tříleté čerpání. Než se rozhodnete, pořádně proberte s partnerem možnosti, po odevzdání formuláře už své rozhodnutí nemůžete změnit. V potaz vezměte i to, jestli máte v okolí jesle nebo vám v případě brzkého nástupu do práce, zajistí péči o dítě třeba babička.

Rychlejší čerpání rodičovské dovolené je na dobu dvou let od ukončení mateřské. V případě, že si zvolíte tuto fázi, budete od státu měsíčně dostávat 11 400 Kč. O dvouletou rodičovskou ale můžou požádat jen maminky, které pobíraly mateřskou ve výši minimálně 11 400 Kč.

Klasické čerpání rodičovské dovolené je na dobu tří let od ukončení mateřské a rodič, který s dítětem zůstává doma, pak měsíčně inkasuje 7600 Kč.

Pomalejší čerpání rodičovské dovolené je určené pro rodiče, kteří si svého potomka chtějí užít co nejdéle a nemusí tolik řešit peníze, případně si při rodičovské dovolené zvládá přivydělávat. Tato rodičovská dovolená je na dobu 4 let od ukončení mateřské. Prvních 21 měsíců při ní budete pobírat 7600 korun a potom bude dávka snížena na 3800 Kč.

Mimo těchto příspěvků ještě můžete požádat o přídavek na dítě, který je v maximální výši 500 korun na dítě měsíčně. Pokud jste v hmotné nouzi, můžete požádat i o příspěvek na bydlení.

Aktualizováno Středa, 28 Leden 2009 14:03