Chřipka opět řádí PDF Tisk Email
Středa, 21 Leden 2009 13:31

Bolí vás „celý člověk“, každý pohyb je utrpení, v hlavě permoníci, horečka nechce klesnout a nejraději byste prospali celý den. K tomu vás škrábe v krku, kašlete a máte plný nos. Tak to máte co do činění s chřipkou. Lékaři varují, že nemocných chřipkou přibývá a blíží se tradiční epidemie. Jak chřipku a jak jí předcházet?

Chřipka se přenáší kapénkami, takže ji můžete chytit prakticky kdykoliv a první příznaky se objeví už druhý den od nákazy. Nemocného bolí svaly a klouby, hlava a má horečku. Je možné se proti chřipce očkovat a to kdykoliv, tedy i teď, kdy hrozí chřipková epidemie. Protilátky se ale vytvoří až za dva týdny, proto není vyloučené, že do té doby chřipkou onemocníte. Pokud nepatříte k rizikové skupině, musíte si vakcínu v hodnotě dvou až tří stovek hradit sami, některé pojišťovny vám ji ale v plné výši proplatí. Pokud jste těhotná, poraďte se s lékařem, ale očkování proti chřipce by mělo být možné podstoupit i v jiném stavu. Pokud se nechcete nechat očkovat, je důležitý příjem vitamínů. Můžete spořádat kila ovoce a zeleniny nebo si zakoupit vhodné přípravky v lékárně.

Pokud už chřipku máte, je důležité se vyležet. Využijte celý volný víkend, zalezte do postele, navařte si do termosky horký čaj a po částečném vychladnutí přidejte med a citron. Na horečku využijte léky s paracetamolem a přidejte k nim kapky na kašel a rýmu. V těhotenství je to trochu složitější. V prvních třech měsících byste se měla poradit s lékařem. Paracetamol se totiž nedoporučuje a jediné, co vám může trochu pomoci, jsou přírodní léky, jako jitrocelový sirup, cucavé bonbony s propolisem a do nosu mořská voda. Pokud to nezabere, opravdu budete muset k lékaři, onemocnění chřipkou totiž může mít závažné následky pro miminko. Z babských a osvědčených rad, je vhodný kuřecí vývar a velký příjem tekutin. Na snížení horečky se doporučují také studené zábaly. Pro lepší spánek si podložte hlavu více polštáři, aby hleny lépe stékaly. K lékaři byste měli zajít vždy, když teplota přesáhne 38 stupňů.

Dětem od 1 roku, můžete krátkodobě pro snížení horečky a ulevení od bolesti kombinovat přípravek s paracetamolem s přípravkem typu ibuprofen, ale pozor, vždy dodržujte minimálně 4 hodinový odstup! Dětem do jednoho roku podávejte raději jen jeden přípravek po šesti hodinách a s miminkem do 6 měsíců běžte k lékaři. Kapky do nosu kombinujte s mořskou vodou a vhodné je i zvlhčení místnosti například přehozením mokrého ručníku přes radiátor. Malým dětem, které ještě nespí na polštáři, podložte polštářem matraci, aby mohly spát ve zvýšené poloze. Nenuťte nemocné děti jíst, ale podávejte jim hodně tekutin, nejlépe vlažných. Pokud potíže neustoupí do dvou dnů, nebo má dítě teplotu nad 38 stupňů, navštivte lékaře.

Aktualizováno Středa, 21 Leden 2009 13:40