For Babies
Pomozte dětem v nemocnici PDF Tisk Email
Pondělí, 19 Leden 2009 20:40

Mají po Vánocích vaše děti přeplněné pokojíčky oblečením a hračkami, se kterými si už nehrají? Nebo jste dostali dárek podobného typu, který už doma máte a nechcete jiný? Třeba by se mohl hodit v nemocnici. Nikdy nevíte, kdy tam se svým dítětem můžete trávit pár dní i vy. Věci, které sem maminky přinesou oceníte hned, jak přinesete dítě třeba poblinkané od hlavy k patě a sestřička ho bude mít do čeho převléknout a potom, až mu bude lépe, nebudete muset sedět v poloprázdné herně. Poptala jsem se maminek, proč byly před Vánocemi v nemocnici a sestřiček, co by maminky a děti nejvíce ocenily.

Začněme mou spolubydlící, maminkou 15 měsíční holčičky. „Jsme tu už podruhé kvůli zánětu močových cest. Poprvé jí bylo teprve 10 měsíců. Když jsem se dozvěděla o druhé hospitalizaci, zhroutila jsem se. Malá má totiž atopický exém a ten se jí po antibiotikách vždy zhorší. Navíc musela být na kapačkách 70 hodin a to pro mě bylo náročné hlavně psychicky. Na druhou stranu už jsem ale věděla, co nás čeká, takže jsem spoustu věcí už nemusela řešit a na nemocniční prostředí jsem si rychle zvykla. V pokojích chybí určitě veselé barvy a hračky, které děti neznají, proto je zajímají.“

Na JIP vedle nás ležela malá princezna se střevní virózou, která mi v těžkých chvílích u nemocného syna důležitě vyprávěla, jak ji mé dítě hrozně rušilo od televize, když plakalo při napichování kapačky, zatímco ona to snesla bez mrknutí oka. A pak povídala a povídala a povídala, to naopak zase rušilo nás, stejně jako pořád puštěná televize a později neustále plačící kojenec. Všichni bychom asi proto ocenili, kdyby do nemocnic přiteklo trochu peněz na důstojně oddělená lůžka pro pacienty se zvláštní péčí. Ale to už my maminky neovlivníme.

Maminka dvouměsíční holčičky strávila v nemocnici skoro měsíc. Jen měli malou přestávku, ale pak se opět objevily dechové potíže a tak se museli vrátit. Potkala jsem tu i dědu, kterého o pár dní později vystřídal táta, maminka čtyřletého klučiny se zápalem plic, totiž byla doma šestitýdenním miminkem a proto nemohla být u svého syna. Ostatně dechové potíže a kašle, byly za mého pobytu nejčastějším důvodem k hospitalizaci. Miminka, o která se tu maminky nestaraly, by určitě ocenily pohled na nějakou vyřazenou hrazdičku s hračkami nebo kolotoč, než na bílý strop. Hračky ale potěší i starší děti. Pokud se vám doma válí, zaneste je do nejbližší nemocnice, kde z nich budou mít radost.

Jestli máte doma starší DVD přehrávač a chcete ho vyměnit za nový, rozhodně ten původní nevyhazujte. Děti, které musí ležet bez hnutí na JIP nebo kvůli riziku nakažení, musí být na pokojích, by se určitě rády podívaly na nějaké hezké pohádky, kterých běžně v televizi moc není.

No a sestry by zase ocenily cíchy, polštáře a oblečení pro děti od kojenců po puberťáky. Častým praním se totiž ničí a když přijede akutní případ, je potřeba ho do něčeho obléct.

Takový dar vás nemusí stát ani korunu, zbavíte se konečně starých věcí a udělejte dobrý skutek.

Aktualizováno Pondělí, 19 Leden 2009 20:53