For Babies
Naučte batole uklízet PDF Tisk Email
Pondělí, 19 Leden 2009 20:13

Pokud se chcete v budoucnu vyhnout hromadám špinavého prádla a zapáchajících odpadků v pokoji vašeho puberťáka, začněte ho učit uklízet včas. Ideální doba je, jakmile dítě začne chodit a tedy i dělat nepořádek. Jak na to?

Batolata se vše učí nápodobou a úklid je pro ně vlastně taková hra, kterou můžou dělat s vámi a rádi. Nenechávejte proto úklid až na večer, kdy dítě uložíte, ale vrhněte se na něj společně s ratolestí. Když budete utírat prach, podejte dítěti do ruky prachovku, kterou může utírat spodní poličky. Když zametáte, dejte batoleti malé košťátko a uvidíte, jak nadšeně se na to vrhne s vámi.

„Kubík hrozně rád zapíná myčku a pračku. Vždycky mi pomůže naplnit pračku a myčku nádobím, zavře a zapne. Pak napjatě čekáme, jestli začne hučet a když se to povede, propukne Kubík v obrovské nadšení.“ Usmívá se maminka 16 měsíčního batolete, Jana.

Do spodního košíčku myčky dávejte drobné nerozbitné nádobí, dítě vám ho bude rádo podávat. Může také vyndat prádlo z pračky a také vám ho podat, když ho věšíte. Je to trochu pomalejší a batole ne vždy vybere to, co byste si zrovna přáli, ale výsledek pak stojí za to.

„Ukliď. Utřít. Zamést. Vysát. To jsou jednoduché „příkazy“, které naše 19 měsíční Alenka zvládá na jedničku. Dokonce je i nervózní z toho, když jí něco u oběda upadne na zem a nesebere se to hned, to pak kvílí tak dlouho, dokud to neseberu nebo ji nevyndám z židličky, aby si to sebrala sama. Někdy ale schválně vylévá vodu na parkety, aby si ji mohla utřít. Přiběhne a dožaduje se hadru jejím: „Učít, učít.“ Vypráví maminka Simona.

Dítě byste do práce neměli nutit, ale povzbudit ho a nadchnout pro danou činnost. Většinou to není problém, protože batolata si ráda hrají na běžné domácí činnosti stejně jako třeba rádi napodobují maminku s kočárkem a miminkem nebo řízení auta. Nečekejte ale, že budete mít skvěle naklizeno, zpočátku bude vaše batole prakticky jen zkoušet úklid a kromě hraček do krabice samozřejmě nezvládne uklidit nic pořádně. Nebuďte proto perfekcionistka a dítě chvalte i za nejmenší úklidovou činnost. Dítě si tak vybuduje správné uklízecí návyky a později mu úklid nebude dělat takový problém.

Aktualizováno Pondělí, 19 Leden 2009 20:33