Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Mámy mámám 7 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 23:02
Motto:
Abychom se my, mámy, nezbláznily, musíme si navzájem pomáhat.
Skutkem, nebo alespoň dobrou radou.


Člověk si říká, že ho už nic nemůže zaskočit. Samozřejmě, je to nesmysl. Obzvláště, když máte děti. To je člověk překvapován neustále.
No, dětmi ovšem jen v tom nejlepším případě. Já jsem totiž, musím říct, mnohem častěji konfrontována s okolní tvrdou realitou. No, posuďte samy.
Během doby, co je Šimon na světě, došlo k několika zásadním změnám v zákonech. Všechny by byly veskrze pozitivní. Kdyby…
Tak nejprve poslanci odhlasovali, že si žena na mateřské dovolené může přivydělat, kolik chce. Ani nevíte, jak jsem si oddychla. Samozřejmě, že mi bylo jasné, že za změnou nestojí ani tak snaha státu pomoci nám, matkám, jako spíš snaha donutit nás, ať se postaráme, když na to stát nemá, ale i tak, díky bohu za to. Problém je, bohužel, docela jinde. Kolik žen vlastně může o mateřské dovolené pracovat? Kolik z nich má zaměstnání a zejména zaměstnavatele, který jim to umožňuje? No, ten můj to byl opravdu jen velmi krátkou dobu. A pak, deset let smazáno, dělej si, co chceš.
No, záhy ovšem přišel další zákon. Ten umožňoval maminkám dávat dítě na půl dne do mateřské školy, aniž by přišly o rodičovský příspěvek No, hurá, to budou moc některé maminky, opravdu pracovat, říkala jsem si. Jenže, ouha, ono to má zase háček. Školky jsou tak plné, že děti maminek na mateřské prostě brát odmítají. Případně jen za předpokladu, že se ty vzdají rodičovského příspěvku. Zákon dobrý. Realita? Na draka.
No a na závěr, přišlo léta slibované zvýšení rodičovského příspěvku. Sotva si ale některé rodiny dovolily naplánovat dalšího potomka, následovala studená sprcha. Od září je stát zase o nějaké peníze připraví. Co z toho plyne?
• V tomhle státě člověk asi bude muset vždy spoléhat jen sám na sebe.
• Když už chce spoléhat na stát, musí mít hroší kůži a dobré boty, aby si neobrousil podrážky při šoupání o rohožku mnohých institucí.
• Hlavně ale nesmíte uvěřit, že snad opravdu bude někdo podporovat rodiny s dětmi!


Tip na tento týden
O jaké příspěvky lze požádat
Tomu, abychom i s dětmi nemuseli jít žebrat, se snaží stát zabránit formou sociálních příspěvků. Jejich výše se vždy odvíjí od životního minima. Vaše životní minimum je 3 126 Kč měsíčně. Spolu s vámi se posuzují všechny další osoby, které s vámi žijí v bytě. Pro dalšího dospělého je to 2 880 Kč, pro třetí a další dospělou osobu 2600 Kč. Děti pak mají stanoveno životní minimum podle věku: 1600 Kč do 6 let, 1960 Kč od 6 do 15 a od 15 až do 26 je to 2250 Kč. Rozhodné období pro zjištění vašeho příjmu jsou 3 měsíce před měsícem, ve kterém si podáváte žádost o dávku.
A o co tedy můžeme žádat?
• Tak v prvé řadě máte nárok na přídavky na dítě
• Nově od 1.1. 07 pak můžete získat příspěvek na živobytí. Pro jeho získání váš příjem ve zmíněném období nesmí být vyšší než trojnásobek životního minima společně posuzovaných osob. Jeho výše se pak vypočítává individuálně podle vaší situace.
• Doplatek na bydlení (opět novinka) můžete pobírat, pokud dostáváte už výše zmíněný příspěvek na živobytí, případně pokud ho nedostáváte, váš příjem nepřesáhl 1,3 násobek částky na živobytí a máte nárok na příspěvek na bydlení (to je dávka státní sociální podpory, která se vyplácí už několik let).
• Mimořádná okamžitá pomoc se na vás vztahuje, pokud vám hrozí vážná újma na zdraví nebo vás postihla neočekávaná událost.
• Mezi pro vás zajímavé dávky sociální podpory dále náleží Sociální příplatek – pokud příjem rodiny nepřesahuje 2,2 násobek životního minima
• Již zmíněný příspěvek na bydlení – pokud 30% (v Praze 35%) příjmu rodiny nestačí k pokrytí nákladů na bydlení
• Rodičovský příspěvek – příjem rodiče není ověřován, dítě do 3 let může do školky nebo jeslí na 5 dnů v měsíci. Dítě, kterému už byly 3 roky, může do školky na 4 hodiny denně, aniž by rodič o příspěvek přišel
• Příspěvek na školní pomůcky – při nástupu dítěte do 1. třídy 1000 Kč
• A samozřejmě, v případě dalšího přírůstku do rodiny je to porodné

Obzvláště, pokud jde o peníze, je každá rada drahá. Proto budeme vděční za jakékoliv tipy, rady a nápady, které pomohou ostatním mámám přežít nelehké období života s našimi dětmi. Deset nejlepších rad každý měsíc uveřejníme v tištěném periodiku Moje rodina a já a jejich autory odměníme krásnými dárky.
 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo