Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Rok skvrn PDF Tisk Email
Pátek, 02 Leden 2009 11:03

Abychom se my, mámy, nezbláznily, musíme si navzájem pomáhat.
Skutkem, nebo alespoň dobrou radou.

Tak nám rok 2009 začal nádherně. O půlnoci jsem vzbudila Adíka a připili jsme si, pak jsme se dívali na ohňostroj a šli spát. Ještě před ulehnutím jsem si říkala „Jak na Nový rok, tak po celý rok“ a slibovala jsem si, jak tento den s Adíkem podnikneme všechno, co budeme dělat celý rok, půjdeme na dlouhou procházku, budeme si hrát, honit se, uděláme si něco dobrého k obědu. Plány vzaly za své hned ráno, kdy se mi nechtělo z postele a nejraději bych Adámka, který se rozhodl vstávat o hodinu dříve a lomcoval postýlkou, zakousla. Dobrá, řekla jsem si, vstanu, dám mu najíst a pak se ještě chvíli natáhnu a on si bude hrát. A tak jsem i udělala, ještě jsem prohlédla byt, jestli prckovi nehrozí nějaký úraz nebo jestli by nemohl něco rozlít a nic jsem neobjevila. Ještě jsem stáhla z pohovky deky zapatlané od čokolády a dala je do pračky a šup zpátky pod teplou peřinu v pokojíčku u Adámka. Adík si chvíli hrál u mě a pak odběhl. Když se nevracel zhruba pět minut a byl podezřele zticha, bylo mi to divné, ale říkala jsem si, že nemá co provést. Omyl! Batole si vždycky něco najde. S rozzářenýma očima ke mně za chvíli přiběhl a… V ruce svíral otevřenou lihovou fixu, kterou jsem minulý den nadepisovala CD s fotkami! Krve by se ve mně nedořezal. Než mi došla šílenost situace, stačil udělat čáru na bílé sváteční povlečení. V rámci slibu „Jak na Nový, tak po celý“, jsem zachovala klid a byla ráda, že bílá barva jde namočit do Sava. Pak mi to nedalo a vydala jsem se do obýváku a tam na mě koukala… Velká rudá malůvka, zhruba 10x10 cm na naší půl roku staré bílé pohovce!

Slib neslib, vydala jsem se za Adíkem, který podle mého výrazu poznal, že asi něco provedl a začal hystericky plakat. Odvedla jsem ho ke skvrně a dala mu jednu symbolickou přes zadeček vycpaný plenou a šup za dveře pokojíčku. Kdyby na pohovce zůstala deka, bylo by to jednoduché, potah jde z pohovky také stáhnout, ale jak dostat dolů fix? Mýdlové hobliny? To nehrozí. Líh! A tak jsem celé dopoledne prvního dne nového roku trávila drbáním skvrny nakonec s celkem uspokojivým výsledkem, a odhánění zvědavého batolete, které se všemožně snažilo se mi zase vlichotit. Ne, byla jsem neoblomná a odmítala se zapojit do jeho her, i když jsem měla nutkání mu odpustit. Ale tohle se opravdu nedělá. Ano, moje chyba, že jsem nechala fix v dosahu Adíka a nenapadlo mě, že už ho umí otevřít a použít a chyba kocoura, že máme bílou pohovku. Kdyby totiž nebyl bílý on a nepelichal tolik, mohli jsme mít jakoukoliv barvu. A tak jestli bude platit „Jak na nový rok, tak po celý rok“, čeká nás válčení se všemi druhy skvrn, naštvaná máma, smutné zlobivé batole, vstávání v půl sedmé ráno, únava a spousta práce. Ale raději doufám, že rok 2009 bude spíše o láskyplném mazlení, radostném smíchu, poslušném poledním spinkání, příjemných procházkách a veselých hrách. To všechno jsme si totiž užili odpoledne. Letos asi bude od všeho trochu, ale snad bude více těch šťastných chvilek, vždyť už tento rok budou Adíkovi dva roky a já se musím pomalu smířit s tím, že už opravdu nebude tím zlatým miminkem závislým jen na mámě.

TIP:

Jak na skvrnu od fixu, propisky nebo inkoustu?

Pokud je skvrna na látce, podložíme ji hadříkem nebo papírem a nakapeme na ni líh, skvrna se vpije do hadříku či papíru, ten pak posuneme a líh nakapeme znovu. Potom látku namočíme do vlažné vody s mýdlovými bublinami a přepereme. Poté dáme do pračky na co nejvyšší teplotu a doufáme, že skvrna pustí… Dle mé zkušenosti rudá skvrna pustila částečně, pryč jsou čáry, ale zůstaly tečky, kterými na sedačce začínal a byly nejvýraznější.… Nejlepší je prevence, hlídat děti a nedávat jim do ruky fix.

Pokud je skvrna na nábytku, dobře nám také poslouží líh, ale pozor na tmavý dřevěný nábytek! Vždy zkuste nejdříve líh na malém kousku nábytku, v místech, kde by případný flek nebyl vidět. Jinak zkuste na tyto skvrny ocet nebo citronovou šťávu.

Poradit se můžete také u profesionálů, kteří by vám mohli skvrnu i vyčistit.

Pokud je skvrna například na zdi nebo na pohovce, které nejde stáhnout potah, můžete vsadit ještě na abstraktní umění. Nechte děti pomalovat i zbytek a pomozte jim i vy. Velmi efektivní jsou např. obtisky dětských tlapekJ. Budete mít originální výzdobu a hned vás trochu přejde vztek. Pro tyto případy ale doma používejte jen fixy a barvy v odstínech, které by se vám případně hodily v interiéru.

Prostě, když už máte dítě, je každá rada drahá. Proto budeme vděční za jakékoliv tipy, rady a nápady, které pomohou ostatním mámám překonat starosti s našimi dětmi. Deset nejlepších rad každý měsíc uveřejníme v tištěném periodiku Moje rodina a já a jejich autory odměníme krásnými dárky.

Aktualizováno Pátek, 02 Leden 2009 11:37
 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo