For Babies
Nemám televizi. No a? PDF Tisk Email
Čtvrtek, 11 Prosinec 2008 00:00

Ať vejdete ke komukoliv domů, má většinou puštěnou televizi. Ať už jako kulisu, aby nebylo v bytě ticho, nebo zrovna prožívá osudy svých oblíbených seriálových hrdinů. Bez televize si dnes většina lidí představit den. Mnohdy je ale také zabijákem času, který můžeme strávit s našimi blízkými. A tak se i v této době najdou rodiny, kde televize nesmí přes práh domu. Dovedete si to vůbec představit? A jak často běží televize u vás?

 

 

 

„Pamatuji si ještě starou Teslu, kterou měli naši doma. Byla to taková obrovská bedna a abych mohla přepnout na jeden ze dvou kanálů, musela jsem se k ní projít. Často jsme se dohadovali, kdo vlastně půjde přepnout.“ Usmívá se 29-letá Marie. „Určitě si to pamatuje dost lidí, že v televizi vlastně ani nic moc neběželo a jediné na co se dalo koukat z dětských pořadů, byla Vega a Magion. Zato jsme s bráchou trávili hodně času venku, vymýšleli jsme si s kamarády hry na vojáky, na schovávanou, sochy a podobně. Mám z té doby nádherné vzpomínky. No a jak jsme vlastně došli k tomu, že nemáme televizi. S přítelem jsme si ji samozřejmě do bytu koupili, v těhotenství jsem v ní vyhledávala pořady pro mámy a jihla u pohádek pro děti. Taky jsem sledovala některé seriály. No a pak se narodila Maruška a celý harmonogram dne se vlastně podřizoval jí a pak televizi. Kojila jsem u oblíbeného seriálu, malá si hrála na koberci pod televizí no a když mi některý pořad posunuli na noc, tak jsem si ráno nevyspalá nadávala, že jsem nešla spát. Maruška se ani nezajímala o knížky, spíš koukala na pohádky v televizi. No a asi před rokem a půl se televize rozbila a my neměli na novou. Půjčku jsme si brát nechtěli a tak jsme začali šetřit, kde se dalo, abychom televizi co nejdříve měli. Televize mi ale chyběla asi 10 dní, pak jsem se vrátila ke knížkám a časopisům a i malá konečně začala vnímat svá leporela. Najednou byl čas na všechno. Na Marušku, na úklid domácnosti i na přivýdělek k mateřské. S přítelem více jezdíme na výlety a chodíme na procházky. No a když běží nějaký sport, který ho zajímá, zajde si na něj do hospody nebo ke kamarádovi. Oba jsme také v lepší kondici a nemáme problém s nadváhou, protože se více hýbeme a u knížky se hůř jí.“ Směje se Marie. „Jen doufám, že Marušku nebudou mít její spolužáci ve škole za exota a ustojíme i pubertu. Ve školce zatím jako netelevizní dítě nemá žádný hendikep, ale kdyby tím měla trpět, televizi samozřejmě pořídím. Spíš ale doufám, že bude mít kvalitní koníčky a skvělé kamarády, které chybějící televize nebude zajímat.“ Přemýšlí Marie.

„Být bez televize? Tak to u nás nehrozí.“ Říká rozhodně 40-letá Anna, maminka 12 –letého Michala a 15-letého Tondy kluků. „Jasně Michal a Tonda milují fotbal, který oba hrají, ale milují ho i v televizi a myslím, že se jeho sledováním také něco přiučí. Pak koukají ještě na hudební kanály a taky si hodně pouští DVD od kamarádů. Nemít televizi, tak by se jim ve škole posmívali a to bych určitě nechtěla. Já sama moc na televizi nekoukám, není čas. Ale na zprávy si udělám čas vždycky.“ Uzavírá Anna.

Těhotná Klára si život bez televize neumí představit. „Po umělém oplodnění jsem musela od začátku těhotenství zůstat doma na rizikovém. No a televize mi čekání příjemně krátí. Jasně, čtu teď spoustu knížek o rodičovství a také časopisy, chodím i na krátké procházky, ale televize vede. Mám už několik oblíbených rozkoukaných seriálů a doufám, že budu mít klidné miminko, abych je stihla dokoukat.“ Usmívá se Klára.

V řadě rodin běží televize od rána do večera i jen jako kulisa, aby v bytě nebo domě nebylo ticho. Ale pozor, vědci zkoumali vliv televize na dítě a zjistili, že děti, které si hrají při puštěné televizi, která odpoutává jejich pozornost, se i později hůře soustředí třeba ve škole. Vysedávání u televize má také za následek nadváhu dětí a horší sociální kontakty. I když je občas pohodlné, posadit děti k televizi, naučte je aktivnímu trávení volného času, vyžeňte ho ven s kamarády nebo ho zabavte ho knížkami o věcech, které ho zajímají. Dětem musíte jít příkladem, proto už se nenechte okrádat o čas, který zabírá sledování televize a raději vyrazte s rodinou na výlet nebo si zahrajte třeba společenskou hru. Vrátíte tak do svého domova kouzelnou rodinnou atmosféru…

A jakou úlohu hraje televize u vás? Máte ji puštěnou celý den nebo si jí nenecháte zbytečně ubírat čas?

Aktualizováno Úterý, 09 Prosinec 2008 14:04