Energie nejen pro děti

Chystáte se na výlet s dětmi? Nezapomeňte do batůžku přibalit PIKNIK nebo PIKAO. Zahuštěným slazeným mlékem zajistíte doplnění energie, zaženete hlad a jeho chuť vás zaručeně nezklame.

 

Celý článek...

Aktuální číslo

2018_duben

ke stažení v pdf

For Babies
Čerta se nebojíme PDF Tisk Email
Pondělí, 08 Prosinec 2008 22:34
Ve vánoční soutěži jste měli napsat, co vám na našem webu chybí. Hodně z vás si přálo nové články do rubriky Mámy mámám, ve které vás kolegyně bavila vyprávěním o své pětičlenné rodině a závěrem přidala tipy pro vás. Bohužel už ale na tuto rubriku nemá čas a tak jsem se rozhodla, že vám odkryji něco ze soukromí mé rodiny. Tedy nebudu psát články jako redaktorka, ale jako máma 17-měsíčního batolete. Doufám, že se vám bude toto vyprávění líbit, stejně jako to od mé kolegyně.

Motto:
Abychom se my, mámy, nezbláznily, musíme si navzájem pomáhat.
Skutkem, nebo alespoň dobrou radou.


Člověk si říká, že ho už nic nemůže zaskočit. Samozřejmě, je to nesmysl. Obzvláště, když máte děti. To je člověk překvapován neustále.
Minulý týden byl ve znamení Mikulášské nadílky, který je svátkem všech rodičů zlobivých dětí. Čert je trochu pozlobí a všechny ratolesti se jako mávnutím kouzelného proutku, alespoň na jeden den promění v nejhodnější andílky. My měli letos Mikuláše poprvé a tak jsem jako každá ustrašená máma prvního dítěte řešila, jestli strašit nebo nestrašit malé batole. Nakonec rozhodl manžel. V jeho oblíbené hospůdce byl pro děti připraven program s nadílkou a tak jsme vyrazili. Když jsem uviděla starší děti vyděšené a uplakané, na chvíli jsem zapochybovala. Vzpomněla jsem si na své dětství, kdy jsem vyděšená z čerta utekla a schovala se pod postel, až nakonec rodiče od tradiční návštěvy třech alkoholem posilněných postaviček, upustili a Mikuláš nám pak naděloval sladké poklady za okno. Společensky naladěný Adámek byl ale mezi dětmi ve svém živlu a hned se pustil na taneční parket dobývat srdce starších slečen. Co na tom, že jsou o hlavu i více větší? Hlavně že se umí správně vlnit do rytmu a rozdávat skvělé pusy. A tak se mé pochyby rozplynuly a skvěle jsme se bavili.

Nastala dlouho očekávaná chvíle. Zhasla světla a starší děti opět začaly poplakávat, tisknout se k rodičům a slibovat, že už opravdu budou hodné. Adík zatím nic netušil, ale náhle zhoustlá atmosféra mu byla divná, takže se pro jistotu začal tisknout taky. Když do místnosti vtrhnul čert, tisknul se ještě více, nakonec ale zvítězila zvědavost a když si čerta důkladně prohlédl, usoudil, že to nic není a nadílku si převzal bez jediné slzičky. Na druhý den se Mikulášská opakovala u babičky. Stejná atmosféra, děti vysokými hlásky koktaly básničky a zalykali se slzičkami. Čerti tu na děti byli hned čtyři a tak se bylo čeho bát. Neohroženému Adíkovi se ale tak líbili, že si je dokonce pohladil. Navíc mu přinesli jedno poznání. Všichni lidé tmavé pleti, jsou bubu a nic na tom nemění jestli mají nebo nemají rohy a ocas. A tak když jsme opouštěli sál a míjeli naše romské spoluobčany, nadšeně se k nim rozběhl a volal „Bubu, bubu“. Už se těším, až vyrazíme ven a stejně a budu naprosto přesně vědět, že míjíme Haf – psy, Hobo – holuby a Bubu – Romy a černochy. No, není nad rozsáhlou slovní zásobuJ.

Tip na tento týden

Jak rozšiřovat slovní zásobu

1. Využijte každé příležitosti, k pojmenování věcí, které dítě vidí.

2. Nemusíte s dětmi vyrážet na daleké výlety za poznáním, i procházka poblíž domu jim může hodně dát. Všechno co budete míjet pojmenujte.

3. To co my už ani nevnímáme, batole nadšeně zkoumá. K tomu mu ale nestačí jen oči, potřebuje se vše osahat a někdy i ochutnat, aby si danou věc vrylo do paměti. Pokud nezkoumá nebezpečný předmět, nechte ho, ať si sáhne na všechno i když se zamaže.

4. Až bude vědět, že auto je auto, přejděte k další „lekci“, říkejte mu, jakou má auto barvu.

5. Nečekejte, až vám dítě na něco ukáže, vyprávějte mu o všem co děláte např. Teď rozklepneme vajíčko a míchy míchy do polévky.

6. Velkým pomocníkem jsou knížky. Nemusíte jich mít doma desítky, postačí pár bohatě ilustrovaných leporel, ve kterých nejdříve bude obdivovat dominantní obrázky a potom se bude zabývat i těmi nejmenšími.

7. Naučte se hodně říkanek a klidně si nějaké krátké jednoduché vymyslete a recitujte je při každé vhodné příležitosti např. když uvidíte auto „Podívej tů tů tů, auto už je tu.“ Děti si pak slova lépe zapamatují.

8. I když už některá slova ovládá, ptejte se ho, co vidí. Pokládejte otázky typu: Co je to? a Kde je pejsek?

9. A samozřejmě chvalte, chvalte a chvalte za každé nové slovo, které se pokusí říct.

Prostě, když už máte dítě, je každá rada drahá. Proto budeme vděční za jakékoliv tipy, rady a nápady, které pomohou ostatním mámám překonat starosti s našimi dětmi. Deset nejlepších rad každý měsíc uveřejníme v tištěném periodiku Moje rodina a já a jejich autory odměníme krásnými dárky.

Aktualizováno Pondělí, 08 Prosinec 2008 23:08
 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo