For Babies
Spála PDF Tisk Email
Napsal uživatel Administrator   
Neděle, 13 Duben 2008 10:43
Dalším vyrážkovým onemocněním, kterým může vaše ratolest onemocnět, je spála (v ČR 3000-6000 případů/rok, nejčastěji děti mezi 3.-10. rokem věku.) Toto onemocnění je bakterálního původu - jedná se vlastně o "spálovou angínu".

PŘÍZNAKY
PRVNÍ DEN:
Onemocnění začíná horečkou a angínou.

DRUHÝ DEN:
Velmi brzy se objeví spálová vyrážka. Jsou to světle červené malé skvrnky (v úrovni kůže), které jsou na pohmat drsné (příznak "husí kůže" - je velmi důležitý pro odlišení spály, stejně tak jako drobné bělavé pupínky na kůži kolem nehtového lůžka a na ušních boltcích - tzv. "Šrámkův příznak"). Vysévá se nejvíce na podbřišku, v tříslech, vnitřní ploše stehen a v podpaží. Charakteristický vzhled má obličej dítěte - je bez skvrnek, ale s výjimkou oblasti kolem úst a brady je obličej souvisle zarudlý.

SEDMÝ AŽ DESÁTÝ DEN:
V pozdějších fázích onemocnění se kůže v místě vyrážky lehce olupuje.

V současnosti je průběh spály lehký, angína nemusí být ani hnisavá (jen zduřelé krční mandle a uzliny). Jednoznačnou diagnózu potvrdí až nález původce (Streptokoka) ve výtěru z krku.

LÉČBA:
Dítěti musejí být podána antibiotika, v tomto případě je lékem volby starý dobrý V-penicilin (je opravdu nejúčinnější) podávaný nejméně 10 dní. Izolace dítěte doma by měla při nekomplikovaném průběhu trvat 2-3 týdny, aby bylo prohlášeno za vyléčené, musí být v normě sedimentace, nález v krku, negativní nález v moči a normální poslechový nález na srdci (nejčastějšími komplikacemi neléčené streptokokové angíny byly "revmatická horečka" = postižení jedné ze srdečních chlopní a dále postižení ledvin - díky antibiotikům je toto minulostí, ale právě proto se trvá na minimálně 10 denní antibiotické therapii - opravdu nezkracovat, i když by se vám zdálo, že dítě je již dobré).
Kdy volat lékaře:
• když se projeví uvedené příznaky a dítě bylo v kontaktu s nemocným
• pokud dítě ohrožuje vysoká teplota
• pokud se stav nezlepšuje

www.vasedeti.cz


Aktualizováno Úterý, 07 Červenec 2009 10:23
 
 
Jarní kolekce sandálů TEVA nabízí pohodlí i styl

02TEVA, tradiční značka v sekci otevřené obuvi, přichází s novou kolekcí plnou nadčasových sandálů, módních bot i pohodlných flip-flopů. Obuv je charakteristická svou odolností a maximálním pohodlím, které majitel ocení při dlouhých pěších výletech přírodou i při procházkách ulicemi velkoměsta. TEVA tak pokrývá nejen segment outdooru, ve kterém se pohybuje od roku 1984, ale současně se také zabydluje v sekci módních trendů.

Sandále Teva se nyní prodávají ve vice než 40 zemích po celém světě. Další informace naleznete na www.teva-eu.com.

 

Celý článek...

Kam s dětmi

Divadla
Kina
Města
Zoo