For Babies
Školka nebo chůva? PDF Tisk Email
Neděle, 23 Listopad 2008 23:05

Otázka která padne v nejedné rodině. Spousta lidí si stále myslí, že chůvu si pořizují jen bohaté kariéristky, jenže v době, kdy se v mnohých rodinách nedá vyžít jen z jednoho platu a rodičovského příspěvku, a školky jsou přeplněné, je otázka chůvy na místě i v méně majetných rodinách. A jak je to u vás? Chodí vaše děti do běžné školky, soukromé školky, nebo jste si k nim vzali chůvu?

 

 

Alžběta by ráda dala svého dvouletého syna do jeslí nebo školky, je to ale problém. „Můj šéf mi na rovinu řekl, že mi bude místo držet jen 2 roky a pak už bych musela jít na nižší pozici, samozřejmě se zhruba dvoutřetinovým platem a nemožností povýšení po dobu minimálně dva roky. Ze zákona má na to právo, takže zbývalo se rozhodnout a protože plánujeme ještě druhé dítě, raději jsem zvolila vyšší příjem, abych z něj mohla našetřit. a pomoct manželovi se splácením hypotéky. Potom už klidně vezmu nižší pozici. Sháněla jsem nejdříve jesle, ale v našem městě nejsou a musela bych s malým dojíždět každé ráno v 6 hodin, půl hodiny. To mi přišlo šílené. Takže nás už půl roku pozvolna navštěvuje chůva, která se o Kubu stará. Hledali jsme původně přes agentury, ale hlídání by nás stálo skoro celý můj plat. Nakonec jsme našli přes soukromý inzerát paní, která si chce přivydělat k důchodu. Denně mě její služby stojí 250 korun a k tomu ještě poklidí, což je úžasné. Profesionální chůva by nás s jejím vytížením vyšla na 4x tolik! Hlavní je, že ji Kuba má rád a ona si s ním skutečně rozumí. Občas jí poprosíme i o večerní hlídání a konečně si můžeme s manželem někam vyrazit.“ Směje se Alžběta.

Jana dala svého tříletého syna do soukromé školky. „Ve všech školkách ve městě mi řekli, že přednost mají předškolní děti a pak postupně pěti a čtyřleté a když na nás vyjde řada, zařadí nás. Jenže řada na nás nevyšla a já už potřebovala do práce. Babičky ještě pracují, takže soukromá školka byla jediné východisko. Platím za ni 4000,- měsíčně, ale nestěžuju si. Jára tam má tu nejlepší péči a je rád mezi dětmi. K obědu dostává zdravé jídlo upravené tak, že to nepozná. Na to jsem doma nikdy neměla moc času. Příští rok ale požádáme o státní školku znova, přeci jen je levnější a plánujeme další dítě, takže počítáme každou korunu.“ Vypočítává Jana.

Kristýna si mohla dovolit být s malou doma až do jejích pěti let, pak ji musela dát do školky. „S manželem jsme se o tom dost dohadovali, on chtěl dát Lili do školky brzo a mě honil do práce. Jenže já mám z dětství špatné vzpomínky na školku a nevyhnala mi je z hlavy ani návštěva super moderní školky, kterou mi manžel zařídil. Jako bych se vrátila do dětství, kdy jsem často zažívala pocit nespravedlnosti, když se vychovatelky zastávaly jen oblíbených dětí, kdy nás nutili jíst neuvěřitelné blafy a museli jsme po obědě spát i když se nám nechtělo. A pak školky v přírodě, kdy psaly rodičům, jak se máme skvěle a já zatím seděla v koutě s panenkou a brečela. To se také nepřipouštělo, nesměli jsme si hrát sami a jako příklad nám předhazovaly stále stejné oblíbené děti. Takže děkuji, nechci. Manžel to nakonec pochopil a snažili jsme se najít chůvu, ale byla nad naše možnosti. Nakonec jsem si zařídila práci doma a docházela jsem dvakrát do týdne na 2 hodiny do kanceláře. Malou jsme nakonec do školky museli dát kvůli zákonné povinnosti, ale líbí se jí tam a opravdu je to tam jiné než dříve, takže jsem spokojená.“ Uzavírá Kristýna.

Bohužel současný babyboom spolu s minimem školek už teď způsobuje to, že se na děti levnější státní školka nedostane. Je proto potřeba zaregistrovat své dítě už rok před plánovaným nástupem do práce a dítěte do školky a doufat, že vám to vyjde. V opačném případě nezbývá než vysypat peněženku, přihlásit dítě do soukromé školky nebo mu najít chůvu a doufat, že příští rok už ho do školky vezmou.

Jak jste sháněli školku? Je v ní vaše ratolest spokojená? Využíváte chůvu nebo vám hlídá babička?

Aktualizováno Neděle, 23 Listopad 2008 23:09