Udělejte si čas na sebe PDF Tisk Email
Neděle, 23 Listopad 2008 21:47

Celá domácnost a péče o děti je jen na Vás, do toho se blíží Vánoce a s nimi pečení cukroví a shánění dárků. V tomto období proto není divu, že se cítíte vyčerpané, doléhá na Vás depresivní nálada a často si vyléváte na dětech a partnerovi. Chybí Vám totiž odpočinek. Že odpočívat zkrátka nestíháte? Potom zkuste některý z těchto triků.

 

 

 

 

Každá z nás to zná, přijdete domů z práce, nejraději byste si chvíli sedla k televizi nebo své oblíbené knížce, ale váš zrak padne na hromadu nevyžehleného prádla, dětský pokoj jako po výbuchu nebo koberec, který by nutně potřeboval vysát. A nemusíte ani chodit do práce, pokud jste „jen“ na mateřské, miminko vám dá zabrat celou noc a přes den jste ráda, že neusnete s ním a batole to zase udělá z naklizeného bytu kůlničku na dříví během deseti minut a když konečně po dni plném vysvětlování co smí a co ne a rychlých reakcí v nebezpečných situacích, usne, nejraději byste zalehla s ním. A pak přijde domů partner a diví se co celý den děláte. Tak co s tím? Bude to znít jednoduše a je to jednoduché, musíte si vytvořit harmonogram a přesně se ho držet. Vyhraďte si svou hodinu odpočinku a zbytek už jen přizpůsobte. Ale pozor, někdy je složité, když už vám chybí jen umýt vanu v koupelně nebo otřít prach v ložnici, říct si, hodina úklidu vypršela. Ale udělejte to, protože 15 minut navíc s úklidem nebo jinou činností se nakonec protáhne a vy se připravíte o čas na sebe. Všechno co děláte je proto nejdůležitější dělat v posloupnosti od nejakutnějšího po to méně akutní, aby to mohlo počkat na další den.

A teď pár rad, jak se vyhnout chybám, které často děláme.

Veškeré nádobí myjeme až po jídle, pak je toho ale moc. Zkuste nádobí odmývat nebo dávat do myčky průběžně po celý den hned potom, co ho už nepotřebujete. A naučte to i svou rodinu!

Druhou chybou je, že se snažíme uklízet všechno naráz během jednoho dne. Zkuste si každý den vyhradit na úklid jen půl hodiny a určete si, co zrovna ten den uklidíte. Pokud čekáte návštěvu, skliďte v předsíni a obýváku, ostatní místnosti nechte na další dny, tam přeci návštěvu brát nebudete. Pokojík nechte nejprve uklidit vaše dítě a učte ho to už od batolete. Ano i to pochopí, když mu při úklidu ukážete, ať vám něco podá a vy to pak uklidíte.

Třetí častá chyba je, že necháváme žehlení prádla až na dobu, kdy je z původních pár kousků obří hromada. Pokud ale budete prádlo věšet hned, část ho nemusíte žehlit a další vyžehlíte během hodinky. Musíte ale žehlit hned, jakmile vám první dvě várky uschnou. A zvládnout se to přeci dá i u oblíbeného seriálu.

No a další chybou je odbíhání. Znáte to, nesete z ložnice něco co patří do obýváku a vtom v obýváku spatříte špinavý stolek, jdete tedy pro hadr a v kuchyni leží neumytý hrnek, tak ho dáte do myčky, jdete s hadrem do obýváku a než se vrátíte do ložnice, ještě otřete poličku v chodbě. Zdá se pak, že jste toho za den stihla hodně, ale ve finále nic není pořádně hotové a vypadá to, jako byste celý den nic nedělala. Odolejte proto pokušení a soustřeďte se vždy jen na úklid, který si ten den určíte. Uděláte toho mnohem víc a zbude vám čas i na utření stolu a umytí hrnku.

A ještě oblíbené pečení cukroví. Nemusíte mít za každou cenu dvacet druhů, abyste trumfla kamarádku, zeptejte se své rodiny, které má nejraději a upečte pak jen to, i kdyby to měli být jen 4 druhy, ale ve větším množství. A kdyby vám to přišlo přeci jen málo, můžete na dozdobení svátečního stolu nějaké dokoupit případně použít třeba jednoduchá trik s namazáním a slepením dvou piškotů nebo sušenek, které dozdobíte čokoládou. Pečením nemusíte trávit celý den. Stačí, když si předpřipravíte těsta a dvě třetiny nebo polovinu z nich dáte do lednice. Každý den si pak v harmonogramu vyčleňte dvě hodiny a pečte. Větší děti můžou pomoct třeba vykrajovat a těm menším obětujte kus těsta, se kterým budou dělat psí kusy.

Nezapomeňte, odpočinek je důležitý pro načerpání energie a ani nejuklizenější byt a perfektní příprava na Vánoce, nevykouzlí krásnou atmosféru domova a úsměv na tváři spokojené maminky. Ať vám třeba tchýně říká, co všechno zvládala a lamentuje nad nepořádkem doma, důležité je, že jste spokojená vy a vaše děti. Na ničem jiném nezáleží.

Máte nějaké vychytávky jak zrychlit úklid? A jak zapojujete děti do uklízení? Podělte se s ostatními maminkami.

Aktualizováno Neděle, 23 Listopad 2008 22:34