For Babies
Co přinese Mikuláš? PDF Tisk Email
Pondělí, 17 Listopad 2008 19:52

Za nedlouho se budou hodné děti těšit a zlobivé třást. T nejmenší budou vykulené z toho co se děje, ty větší už si zřejmě opakují básničku, aby od Mikuláše dostaly co nejvíce pamlsků. Zatímco naše babičky dostávaly jablka a ořechy, nad takovou nadílkou by naše děti nejspíš ohrnuly nos. Ale co vlastně dětem nakoupit do balíčků?

 

 

Sotva skončila nabídka kornoutů a pamlsků do kornoutů pro prvňáčky, už obchody vyrukovaly s Vánoční výzdobou a nabídkou Mikulášských balíčků. Z regálů se na nás usmívají čokoládoví Mikulášové, čerti na nás plazí dlouhé jazyky, nad čokoládovými penízky nostalgicky zavzpomínáme na naše dětství (jen jejich cena už není co bývala), z výběru kalendářů s otevíracími okénky pro děti, které se nemůžou dočkat ježíška, se nám točí hlava a barevné bonbony se výrobci snaží nacpat do čehokoliv, od plastových sněhuláků po čokoládová vejce. Mikuláš se zkrátka stal svátkem čokolády a zdravě smýšlející maminky marně hledají třeba ovocné tyčinky v mikulášském hávu. Vypravila jsem se za maminkami od nejmenších po větší děti a nestačila jsem se divit, co všechno Mikuláš bude nadělovat.

„Já se na Mikuláše těším snad víc než na Vánoce.“ Usmívá se Darina, maminka tříletého Ondry a osmileté Gábiny. „Probíhá totiž u nás trochu jinak než je zvykem. Děti navštíví večer čert s Mikulášem a budou muset říct básničku, potom dostanou každý jednu čokoládku a pytlík s uhlím a brambory, protože zlobily. Večer ale pověsíme za okno punčošky, kdyby si to přeci jen Mikuláš rozmyslel. Děti budou jako vždy určitě hodně napjaté a nebudou moct do rána dospat. My jim v noci punčošky naplníme a přiložíme dopis, ve kterém Mikuláš píše, že objevil spoustu mnohem zlobivějších dětí, ale že tedy musí mamince slíbit, že budou hodnější a budou pomáhat a spapají všechno co jim maminka uvaří a pak si tedy můžou sníst všechny pamlsky. Děti mi to vždy horlivě naslibují, olíbají mě, pomačkají mě a pak se vrhnou na obsah punčošek. Do nich jim nakupuji kvalitní čokoládu, vajíčka s překvapením, nějaké gumové bonbony, lízátka a adventní kalendáře.“ Vypočítává Darina.

Jana si s Mikulášem neví vůbec rady. Loni byl totiž její syn Jonáš ještě malý a tak ani Mikuláše neslavili. Letos už je mu ale 20 měsíců a tak mu chce prvního Mikuláše vystrojit. „ Jako první jsme s manželem řešili, jestli je vhodné, aby se takhle malé dítě setkalo s čertem. Bojíme se, aby se Jonáš nelekl a nezačal pak třeba koktat nebo neměl nějaké trauma. Na druhou stranu by později bylo postrašení čertem určitě účinnější než posílání vztekajícího se batolete za dveře. Ještě jsme to vlastně nevyřešili, ale asi se poradíme s ostatními maminkami a zjistíme, jak to měly. Další zádrhel je v obsahu balíčku. Jasně že Jonáš dostane čokoládku plnou mléka a také nějaké gumové bonbony, ale chtěla bych mu do balíčku dát i něco zdravého. Nemyslím třeba ovoce, ale třeba celozrnné sušenky nebo ovocné tyčinky. Ty se ale dělají jen v klasickém balení a to mi přijde škoda. Chtěla jsem, aby nedostal jen to, co mu dávám běžně, ale aby i ty pamlsky měly slavnostní kabátek.“ Rozčiluje se Jana.

„Děti už jsou velké, dostanou peníze.“ Tak radikálně řeší své ratolesti Olina. Jejím dvojčatům je 16, k tomu má ještě 13-letou dceru. „Děti mají sladkosti celý rok doma, můžou si vzít co chtějí a protože na ně už čert stejně neplatí, nevím, proč bych jim ho měla posílat. To jim dám radši peníze a oni si za ně půjdou na Mikulášskou diskotéku, ta mladší si pak asi koupí nějaký časopis nebo třeba kredit. Všichni dostanou stejně – 250 korun.“ Uzavírá Olina.

A co budou mít v Mikulášském balíčku vaše děti?

Aktualizováno Pondělí, 17 Listopad 2008 20:43