Kouření a dítě PDF Tisk Email
Neděle, 09 Listopad 2008 23:45

Tak jsem si se zájmem přečetla o tom, jak zdražila spotřební daň na cigaretách a nejlevnější značky, mezi které už nepatří oblíbené Startky, jsou teď k mání za 56 Kč. Téma kuřácké má vždy hodně ohlasů, většinou zásadně protikuřáckých nebo naopak nadávajících kuřáků. Já jakožto odnaučený kuřák cigarety nezavrhuji ani nepodporuji. A co vy? A dovolili byste vašim dětem kouřit?

 

 

 

Nejdříve trocha lékařských poznatků. Děti, jejichž matka v těhotenství kouřila, se můžou narodit předčasně, mají zpravidla nižší porodní váhu a větší sklon ke genetickým vadám a onemocnění dýchacích cest. Dítě je v bříšku při vdechování kouře matkou, přidušováno. Dítě může kvůli matce kuřačce mít nižší inteligenci, sklony k hyperaktivitě a bohužel má také vyšší riziko závislostí. Na druhou stranu by možná stálo za to vyzkoumat, jestli je lepší dát si jednu (ne víc!) na uklidněnou, pokud je matka nervózní, nebo vystavovit dítě stresové situaci. To ovšem nikdo ještě nezkoumal.

„Mě osobně nejvíc vytáčí, když jde maminka s kočárkem nebo budoucí maminka s velkým bříškem a u pusy má cigáro. To bych jí jednu vrazila.“ Rozčiluje se Aneta, která přestala kouřit, když zjistila, že je těhotná. „Vím, že je těžké ze dne na den přestat kouřit, ale jde to a když čekáte nebo už máte miminko, neohrožujete jen své zdraví. Nedávno jsem byla dokonce svědkem rozhovoru, kdy máma s kočárkem a cigaretou u pusy, vyprávěla druhé mámě, že teď neví, kde vzít na školku, protože jí onemocnělo miminko a musela koupit drahé léky v lékárně. O tom, že by si nekoupila cigarety, evidentně nepřemýšlela. Těch jejích dětí mi bylo opravdu líto.“ Uzavírá Aneta.

To Simona má úplně jiný názor. „Kouřila jsem celé těhotenství. Jasně, radši jsem si někam zalezla, aby na mě lidi neházeli ty zhnusené pohledy, dost jsem to omezila, ale přestat jsem zkrátka nedokázala. Někde jsem i četla, že není dobré v těhotenství přestávat, že to už je jedno a zbytečně zatěžuju abstinenčními příznaky miminko. A navíc to stejně jednou bude čichat venku, tak aspoň bude odolnější.“ Vypočítává Simona, která nikdy nekojila a její dvouletý syn je pořád nemocný. Že by to ale bylo z kouření, odmítá. „Máme to v genech, i já byla jako malá pořád nemocná no a máma taky nekojila, takže z kouření to určitě není, protože máma nikdy nekouřila.“ Je přesvědčená Simona.

„Já jsem takový kuřák nekuřák.“ Směje se Alena. „Kouřila jsem 8 let, cigarety mi pomohly třeba při učení nebo náročných zkouškách na Vysokou, kde jsem díky nim bojovala s nervozitou. Cigarety mi taky pomáhaly zahnat dlouhou chvíli třeba na zastávce, ale jakmile jsem otěhotněla, přestala jsem kouřit až do konce kojení. Teď kouřím, když jsem nervózní nebo když jdu s kamarádkami na víno, jinak ne. Ale život úplně bez cigaret si neumím představit. I když na jednu stranu mi vadí, že když chceme s Michalkou jít někam na džus, musíme pečlivě vybírat, protože nekuřáckých zařízení je málo, ale na druhou stranu si neumím představit jít si večer sednout s přáteli na víno a nekouřit. Možná by neměli zakázat kouřit v restauracích, ale vymezit dobu kouření třeba od 20 hodin, tak by to vyhovovalo všem.“ Přemýšlí Alena.

„Když jsem poprvé načapala Marka s cigaretou, bylo mu 15 let.“ Vypráví o zážitku se synem Dana. „Mrzelo mě to, ale zase jsem věděla, že i když mu to zakážu, bude kouřit tajně. Tak jsem mu vysvětlila všechna rizika kouření a také kolik takový zlozvyk stojí a co by si mohl za ušetřené kapesné koupit. I přesto Marek kouřil dál, ale nedovolil si zapálit přede mnou. Nakonec sám přestal v 28 letech, kdy sám čekal rodinu a chtěl zajistit dětem doma čistý vzduch.“ Usmívá se Dana.

No a já to mám podobně jako Alena, kouřím příležitostně. Ale jakmile si koupím tu krabičku na x měsíců, naskočí mi v hlavě taková kalkulačka, kdy přepočítávám, že jsem za ty peníze mohla malému koupit 6 kvalitních jogurtů, patery piškoty, nebo si s ním zajít na dortík. Kuřák ze mě už asi nebude, protože to bych se nedopočítala.

A jak to máte Vy? Kouřila jste v těhotenství nebo jste přestala? Dovolila byste kouřit svým dětem? A co si myslíte o rodičích, kteří kouří doma svým dětem pod nos?

Aktualizováno Úterý, 11 Listopad 2008 22:13