Jak na rýmu miminek? PDF Tisk Email
Čtvrtek, 06 Listopad 2008 13:10

Zima už je za dveřmi a s ní přichází každoroční nachlazení. Hlavně malé děti rychle prochladnou a pokud ještě máte doma suchý vzduch, hned se objeví rýma. Hlavně u kojenců je to velmi nepříjemné, protože kvůli rýmě se jim špatně saje a tak se problém snažíte co nejrychleji vyřešit. Ale která odsávačka je vlastně nejlepší? A jaké kapky použít? K čemu je dobrá mořská voda? A jaké triky ještě používají ostatní maminky, aby se jejich ratolesti ulevilo od ucpaného nosu?

 

Říká se, že léčený rýma trvá dva týdny a neléčená 14 dní. Něco na tom pravdy bude, ale přeci jenom, dospělý to nějak vydrží, ale hlavně kojenci mají problém s tím, že když nemůžou dýchat nosem, nemůžou se ani pořádně napít mléka. Navíc neléčená rýma může nejen závažně ucpat dutiny, ale může se přesunout i do oušek, kde způsobí zánět středouší. A proto je namístě s rýmou zatočit. Nemusíte ale hned běžet do lékárny pro kapky. Pokud není rýma příliš silná, postačí zatím pravidelné odsávání.

Existuje hned několik druhů odsávaček. Balonková, hadičková, odsávačka na vysavač a elektrická. Váš dětský lékař vám pravděpodobně doporučí jako osvědčenou odsávačku se dvěma hadičkami a kádinkou. Pořídíte ji v lékárně za zhruba 30 korun. Používaly ji už naše maminky a i dnes je velmi oblíbená, má ale své nevýhody. „Když měla Natálka jen slabou vodnatější rýmu, tak nám hadičková odsávačka stačila a bylo to i celkem rychlé. Jenže jakmile měla rýmu silnější, trvalo odsávání dlouho a jak byla trošku starší, už neležela v klidu, takže se často stávalo, že jsem ji hadičkou škrábla v nosíku.“ Vypráví svou zkušenost Adriana.

Balonkovou odsávačku můžete koupit v téměř každé drogerii za cenu od 50 korun. Její princip je jednoduchý, zmáčkněte ji a strčíte dítěti na kraj nosní dírky, nasátím vzduchu se pak do vnitřku odsávačky natáhnou i hleny. I u této odsávačky je ale bohužel problém, že při silnější rýmu nemusí „vytáhnout“ a tlak vzduchu nemusí být dětem příjemný.

V nemocnicích narazíte na elektrické odsávačky, které jdou běžně koupit i domů. Je to rychlé a efektivní. Dítě skoro nepostřehne, že mu odsáváte nos. Za elektrickou odsávačku si ale připlatíte, vyjde na více než 1000 korun. Stejnou službu poskytne i odsávačka na vysavač, je rychlá, efektivní a nemusíte se bát ani vysokého tlaku vysavače. Odsávačka je totiž vyrobená tak, aby v ní tlak byl optimální. Nevýhodou ale je, že miminko může děsit hluk vysavače.

Když už máte odsáto, měla by se miminku zvlhčit sliznice. Každý preferuje jiný způsob, od starého ale osvědčeného mokrého ručníku na topení, po moderní způsoby jako je použití mořské nebo minerální vody v kapkách. „My už mořskou vodu nepoužíváme, zkoušela jsem jí, když bylo Honzíkovi půl roku, ale dopadlo to hrozně. I přes přesně dodržený postup i dávkování, měl po třech dnech úplně podrážděný nosík až do krve, takže teď má na topení misku s vodou a do ní mu kápnu 5 kapek eukalyptu a je klid.“ Vypočítává maminka Michala.

Pokud nebo batole trápí rýma v noci, je potřeba mu vyvýšit místo pod hlavou, aby hleny mohly volně vytékat. Stačí, když mu dáte polštář pod matraci a pro klidnou noc už je vhodné použít běžné kapky do nosu, nebo můžete vyzkoušet nějakou z babských rad jako je například rozkrojená cibule u postýlky nebo čaj s medem. Některé maminky si pochvalují odpařovače kapek do zásuvky.

A jak bojujete s rýmou vy? Máte nějaký zaručený recept? Poraďte ostatním maminkám.

Aktualizováno Čtvrtek, 06 Listopad 2008 13:18