For Babies
Kdy se budete brát? PDF Tisk Email
Středa, 05 Listopad 2008 20:31

Otázka vašich příbuzných, sotva zjistí, že váš vztah vypadá na vážnou známost. Otázka je stále častější, jakmile oznámíte, že čekáte miminko. A teď otázka. Je lepší svatba před početím, s bříškem nebo s miminkem?

 

28-letá Karolína zatím děti neplánuje, co si ale vždycky přála, byla romantická svatba na zámku. „ S Milanem jsme spolu už 12 let, 4 roky spolu bydlíme a pořád se moc milujeme. Když jsem slavili desáté výročí seznámení, požádal mě o ruku a já byla ta nejšťastnější žena na světě. Svatbu nám z části platili rodiče a z části jsme si našetřili. Brali jsme se na zámku Ploskovice a byl to tak nádherný den, že se svými vzpomínkami otravuji kamarádky ještě teď. Oba jsme chtěli děti až po svatbě, manžel by je bral sice hned, ale já chci ještě chvíli počkat a užívat si manželský život bez starostí o děti.“ Vypočítává Karolína.

Michala se vdávala za pět minut dvanáct. „Bylo to tak rychlé, že mi vlastně ani nedošlo, že jsem vdaná a už jsem byla maminkou. To bylo tak, miminko jsme neplánovali a já na své těhotenství přišla až ve třetím měsíci. To už byla ale na svatbu zima a tak jsme vše naplánovali na začátek června. No a porodila jsem na konci července. Vzít jsme se museli, protože bydlíme na vesnici a to by bylo něco pro sousedy. Ale kdybych si mohla vybrat, už bych do svatby s bříškem nešla. Jen dlouhé stání, než nás oddají a pak taky ten stres se zařizováním, dohady s příbuznýma a tak. To mi vadilo. Navíc jsem si připadala hrozně tlustá a neatraktivní, v půjčovně mě nacpali do obřích šatů, které jsem v den svatby zapnula tak tak. No a ženich, ten se opil, zatímco já pila džus. Od kamarádek, které se vdávaly těhotné, mám podobné postřehy, ale zase ty, které mají tolerantnější partnery a rodinu, měly krásnou nealko svatbu a taky to šlo.“ Uzavírá Michala.

Adéla se vdávala, když bylo malému Kájovi 9 měsíců. „ Bylo to celé překvapení od manžela, až když jsem si měla vybrat šaty, se to provalilo. No a u šatů byl zádrhel. Jak vyřešíte vyndání prsu z korzetu? Nakonec jsem musela oželet moje vysněné princeznovské šaty a spokojit se s těmi, které mi umožnily kojit. Trochu mě to mrzelo, ale svatba byla krásná. Vše bylo rozplánované tak, abych zvládala kojit a o Káju se jinak starala babička. Jen škoda, že jsem se nemohla zúčastnit večerního mejdanu, protože jsem šla s malou domů, ale manžel mi slíbil, že až přestanu kojit, uděláme si takové opakování a zaletíme si svatbu oslavit spolu na opožděnou svatební cestu.“ Usmívá se Michala.

I já musím přidat jeden čerstvý zážitek, vdávala jsem se před měsícem a jako mládence jsem měla svého tehdy 14 měsíčního syna. Svatba s batoletem byla poměrně divoká, protože samozřejmě nevydrží chvíli na místě. Ale všechno bylo tak časově naplánované, že se nejen proběhl, ale stihnul i poobědvat a pak na tři hodiny usnul tvrdým spánkem, abychom si užili hostinu. Pak jsem si šaty nešaty hodila na záda batoh a vyrazila s ním domů a když Adík večer usnul, vystřídala mě u něj babička, abych se mohla jít ještě pobavit s manželem. Dovedla bych si představit i klidnější svatbu, kdy bych neustále nekoukala, kdo vlastně syna má, ale nakonec jsem ráda, že jsme se svatbou počkali až po narození dítěte. Hlavně fotky jsou úplně jiné, než u párů, které mají oči plné zamilovanosti a očekávání. My už jsme na fotkách jako rodina, která si užila krásný den. Něco jako když si v neděli vyrazíte na pikik do přírody, jen trochu formálnější.

A jaký byl váš svatební den?

Aktualizováno Středa, 05 Listopad 2008 22:15