Srdeční vady jsou časté PDF Tisk Email
Pondělí, 27 Říjen 2008 22:13

Epidemiologové dělali průzkum, kolik dětí se narodí se srdeční vadou a došli k zajímavému závěru. Srdeční vadu má více dětí než onemocnění ledvin, zažívacího traktu nebo mozku. Ročně se u nás totiž narodí kolem 600 dětí se srdeční vadou. Během života se ale projeví u dalších 10000 dětí do 18 let.

Srdeční vady se často zjistí už v těhotenství, kdy se screeningem kontroluje správné fungování svalu. Pokud lékař objeví závažnou srdeční vadu, je jen na rodičích, jestli těhotenství ukončí nebo nechají dítě narodit i s rizikem, že krátce po porodu zemře nebo bude celý život často operováno s nejistým výsledkem a velkou část života stráví po nemocnicích. Je to těžké rozhodnutí. Řada párů se rozhodne miminko nedat pryč a doufá v zázrak. Někdy je k tomu vede náboženské přesvědčení, jindy prostě fakt, že se na miminko těšili a nechtějí o něj přijít.

Část menších srdečních vad ale časem zanikne sama, lékaři ji úplně odstraní nebo alespoň upraví tak, že dítě může byť s menším omezením, normálně žít. „To, že něco není v pořádku, jsem zjistili až pár dní po porodu. Anička byla spavá, špatně dýchala a nechtěla moc sát.“ Vypráví maminka Alena. Všechny rodiny s dítětem s nemocným srdcem, tento problém hodně poznamená. „Nejhorší byla všechna ta vyšetření, než se přišlo na to, že srdíčko je sice pumpuje, ale jedna komora funguje méně, proto je druhá komora přetížená. Když už jsme věděli diagnózu, trochu se nám ulevilo.“ Pokračuje Alena. Její Anička má za sebou už 3 operace a vypadá to, že nakonec povede normální život. Díky operacím už pomalu dohání svůj vývoj, který byl kvůli špatně fungujícímu srdíčku zpomalený. V roce se začíná plazit a je stejně zvídavá jako její vrstevníci. Alena s ní musí cvičit Vojtovu metodu, ale zároveň ji šetřit. „Operací jsem se hrozně bála, ten rok jaký jsme prožili, bych nikomu nepřála, ale snad už je to nejhorší za námi.“ Uzavírá Alena.

Stejně jako ona, ani epidemiologové přesně nevědí, jak srdeční vady miminek vznikají. Část jich přisuzují dědičnosti, ale některé má zřejmě na svědomí nějaká infekce matky v těhotenství nebo vliv chemických látek. Kardiologická péče je v České republice na velmi vysoké úrovni, chybí tu ale sdružení, ve kterém by se rodiče takto postižených dětí mohli setkávat a vyměňovat si své zkušenosti. Pokud si ale chcete o srdečních vadách s někým popovídat, můžete využít třeba naší diskuzi pro maminky a založit tu nové téma pro maminky dětí se srdečními vadami.

Aktualizováno Pondělí, 27 Říjen 2008 22:44