For Babies
Jak se zbavit dudlíku? PDF Tisk Email
Středa, 22 Říjen 2008 21:16

Miminko s dudlíčkem je tááák roztomilé. Na začátku má i nejmenší dudlíček přes půl obličeje a jak roste, ráda mu koupíte větší velikost. Jakmile se ale z miminka stane batole, dudlíček už u pobíhajícího dítěte vypadá jaksi nepatřičně. No jo, ale jak se ho zbavit bez řevu? Nebo mu ho nechat až dokud nepůjde do školy? Přečtěte si zkušenosti maminek.

 

„Lidunka měla dudlík jen do roka.“ Vypráví maminka 20-měsíční Lindy. „Ale u nás to nebylo tak složité, přes den už dudlík nechtěla od půl roku, měla ho jen na usínání na noc. Jednou jsem jí ho prostě nedala, tak chvilku plakala, ale druhý den už usnula bez dudlíku, jakoby tak spala odjakživa.“

Takové štěstí ale většina maminek nemá. Určitě znáte spoustu příběhů o probdělých nocích a spoustu metodách, jak se dudlíka zaručeně zbavit.

První způsob je zahození nebo ztracení. A jak na to? Třeba chcete zamávat odcházejícímu tátovi z okna a šup, najednou vám náhle vypadne z okna dudlík a prostě není. Nebo půjdete okolo kachního rybníčku a hopla, dudlík už se koupe. Jestli vydržíte do Mikuláše, může dudlíček odnést i čert. „Nám dudlíček spadl do popelnice, když se Janička koukala, jak vysypávám odpadky a tak jsem jí hned nakukala, že teď už si ho vzal odpadkový skřítek, aby se mu lépe usínalo a bylo. Večer Janička usíná s palcem v puse, ale v noci už nepotřebuje nic. Jen si občas vzpomene, když jdeme okolo popelnic a ukazuje dudu kritek.“ Směje se maminka Janičky.

Druhý způsob, který znám z okolí, je darování. Jakmile se někomu z vašich známých narodí miminko, odneste mu oblíbený dudlík. Vždyť to vaše batolátko už je přeci veliké a dudlík je jen pro miminka a zrovna tohle miminko ho teď nutně potřebuje.

No a třetí je znechucení dudlíku. Někdo namáčí dudlík do pepře nebo hořčice, někdo zase ustřihne špičku, protože vzduchoprázdný dudlík se špatně dudlá. „My jsme Kájovi namáčeli dudlík do tolika nechutností, až nám ho bylo líto, ale vždycky to strpěl, otřel si ho do trička, zbytek prostě spolykal a vesele dudlal dál. Takže jsme nakonec stejně dudlík schovali a vytrpěli si dva týdny probdělých nocí. Bylo nám Káji hrozně líto, ale už mu bylo dva a půl a pořád spal s dudlíkem. Teď si žužlá roh peřiny a je spokojený.“ Uzavírá dudlíkovou story maminka Káji.

A kdy byste měla dítě dudlíka zbavit? Podle posledních výzkumů dítě dudlík potřebuje do 4 měsíců, kdy má neustále neuspokojený sací reflex. Delší doba je už závislost, která se dá přirovnat závislosti dospělých na cigaretách. To jsou slova odborníků. Názory maminek se liší. Velká část si myslí, že by dítě mělo být úplně bez dudlíka do roka, dost jich ale toleruje dudlík na noc do dvou let. U dětí nad dva roky toleruje dudlík už jen malé procento maminek. Jiná situace je ale v zahraničí, třeba v Německu nebo Americe, kde není výjimkou potkat třeba 4-5-leté dudlající děti.

A jak jste zbavovali dudlíka vy? V kolika letech je podle vás ideální dudlík dítěti vzít?

Aktualizováno Středa, 22 Říjen 2008 21:50